Hizmetlerimiz

İP Santral-Santral Telefon Sistemleri

İ

P Telefon Santralleri Nedir?

IP santral(IP PBX), ses ve görüntü gibi iletişimleri ağ üzerinden IP protokolü ile ileten yazılım tabanlı telekomünikasyon sistemleridir. Geleneksel analog santral sistemlerine nazaran IP santral sistemleri oldukça modern ve kullanışlıdır.

Network üzerinden iletişim kurulan bu sistemler kolay yönetilebilmekle beraber oldukça güvenlidir. IP santral sistemleri geleneksel santrallere göre daha kullanışlı, gelişime açık olan ve kolay kontrol edilebilen santral sistemleridir.

Analog santral sistemleri kablolama sistemi sebebi ile daha maliyetlidir. Ancak IP santral sistemleri kullanılan bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinden çalışabildiği için maliyet açısından daha ekonomiktir. Kurulum ve bakım maliyeti açısından da yoğun olarak tercih edilmektedir.

İşletmelerde yoğun olarak tercih edilen IP santraller teknolojik her türlü gelişmeyi kullanabilme imkanı verdiği için ileride meydana gelebilecek yatırım maliyetlerini de azaltması açısından oldukça kullanışlı sistemlerdir.

 

IP Telefon Santralleri Nasıl Çalışır?

IP santral sistemleri network ağına bağlı olarak çalışan sistemlerdir. Bu sistemler dünyanın neresinde olursanız olun size kullanım kolaylığı sağlamaktadır. IP santral sistemlerine tablet bilgisayarlar, akıllı cep telefonları ve diz üstü bilgisayarlar gibi cihazlar üzerine kurulacak olan yazılım tabanlı telefonlar sayesinde kolayca çalışabilmektedir.

IP telefon santralleri sayesinde ofisler ve şubeler kendi aralarında ücretsiz olarak görüşme sağlayabilirler. Ayrıca bu sistemler ağa bağlı olarak çalışan santraller olduğu için çalışanların zamana ve mekana bağlı olmasını ortadan kaldırmaktadır.

IP telefon santralleri kolayca takılıp kullanılabilmektedir. İnternet kablosu kullanılacak olan telefona bağlanarak dahili hatlar kullanılmaya devam edilmektedir. Bu sayede düşük maliyetler ile iletişim kesintisiz olarak devam edebilmektedir. Kısacası internet ağının olduğu her alanda bu sistemler kolaylıkla çalışabilmektedir.

IP santral kurulumuna bakacak olursak bu sistemlerin kurulumu profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Mühendislik bilgisi gerektiren bir sistem olduğu için işinde usta olan kişilerin kurulumu yapması sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca IP telefon santrali kurulumu da network ağırlıklı tesisatlar sayesinde yapılabilmektedir.

IP santral fiyatları maliyet açısından geleneksel santrallere nazaran oldukça düşüktür. Fiyatlar mevcut olan ya da istenilen IP santral yazılım özelliklerine değişmektedir.

 

IP Telefon Santrallerinin Kullanım Alanı Nedir?

IP santraller geleneksel analog santrallerin yerini alan yeni nesil teknolojik santrallerdir. İstediğiniz her yerden dilediğiniz zaman IP ağında bulunan tüm dahilileriniz santrale bağlanarak sanki ofis içindeymiş gibi ücretsiz olarak görüşme yapabilirler.  Buna ek olarak santral üzerinden arama yapılabilmekte ya da gelen çağrılar cevaplanabilmektedir.

IP santral sistemleri taşıdığı bu özellikleri sebebi ile uzak yerlerde şubeleri olan firmaların veya çok şubeli işletmelerin kendi aralarında yapmış oldukları görüşmelerin maliyetini sıfırlamak amacı ile tercih ettikleri santral sistemleridir. Ayrıca IP santral sistemleri ile tek santral üzerinden birden fazla lokasyonunuzun santral ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Maliyeti açısından ekonomik olması hem de kullanım kolaylığı sağlaması sebebi ile IP santral sistemleri kullanım alanına her ölçekteki işletmeler girmektedir.

Analog Telefon Santralleri Nedir?

Analog santraller küçük ,orta ölçekli ve büyük kurumsal işletmeler tarafından tercih edilen merkeze bağlı olan kablolar sayesinde iletişimi sağlayan modüler sistemlerdir. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler analog santraller aracılığı ile içi ve dış iletişimi sağlamaktadır.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile ihtiyaçtan dolayı birçok iletişim sistemleri hayatımıza girmiştir. Bu iletişim sistemleri arasında da tabi ki ilk sıralarda gelen ve en önemli sistemlerden biride tabi ki telefon santralleridir. Bu sistemlerin temel amacı dış hatlardan gelen aramaları ilgili yerlere yönlendirmek ve bekletme yapmaktır.

Günümüzde kullanılmakta olan iki farklı telefon santral sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlerden biri yoğun olarak tercih edilen ve geleneksel bir sistem olan analog sistemlerdir. Diğeri ise internete bağlı olarak iletişim sağlayan IP sistemlerdir.

Bu yazımızda analog santralleri ele alacağız. Analog santraller sayesinde bu santrale bağlı olan kullanıcılar dahili ve harici hatlara bağlanabilmektedir. Ayrıca bu santraller istenildiği takdirde kullanıcılara kısıtlamada getirilebilme olanağı da sunmaktadır.

Teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde analog santrallerde programlanabilmektedir. Bu sayede istenilen kullanım onayları ya da çağrı kısıtlamaları kolaylıkla yapılabilmektedir. Analog santral ile sadece PTT hattından gelen aramaları dahili hatlara aktarabilirsiniz.

Diğer hizmetlerimizi görün

Diğer Hizmetler

Network-Server-Data Sistemleri

Hizmetlerimiz

Yangın Algılama ve İhbar sistemleri

Hizmetlerimiz

Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri

Hizmetlerimiz

Yangın Otomasyon Sistemleri

Hizmetlerimiz