Hizmetlerimiz

İP Tv-Digital kapalı Tv sistemleri

İ

PTV + İnteraktif Sistemler

Otellerde geniş kullanım alanı bulan IPTV sistemleri, özellikle 4 ve 5 yıldızlı şehir otellerinde daha çok tercih edilmektedir.

IPTV (Internet Protocol Television), uydudan alınan TV yayınlarının kullanıcılara, network altyapısı üzerinden dağıtımı yapılan sistemlerin genel adıdır.

IPTV sisteminde, otel içerisinde izlenilecek TV yayınları çanak antenler vasıtası ile uydu antenlerinden alınır. Bu uydular birden çok olabilmekle beraber şifreli veya şifresiz yayın yapan tüm uydu kanalları IP Streamer cihazları ile network sistemi üzerinden dağıtılabilmektedir. Ayrıca sistem merkezine konulan server ile de IPTV sistemine interaktifözellikler de eklenerek kullanıcılara TV hizmetinin yanı sıra birçok hizmet sunulabilmektedir.

Müşteriler odalarında bulunan set top box (STB) alıcılar sayesinde televizyonlarından network üzerinden dağıtılan bu içeriğe ulaşırlar. Yeni nesil otel televizyonlarında dahili STB bulunmakta olup, harici STB kullanmaya da gerek kalmamaktadır.

IPTV Sistemlerin Sunduğu Hizmet ve Özellikler

 • Müşteriler profillerine göre kanal ve içerik paketleri oluşturabilir, yönetim panelinden kişiye özel dil, kanal listesi ve içerik yönetimi yapabilir.
 • Otel işletmesi Müşterilerine içerik (Film, Müzik, Albüm) satışı yapabilir. Satılan her içeriğin satış birim fiyatını belirlemekte otel serbesttir.
 • Misafirlere “Hoş Geldiniz, Otel Tanıtımı, Şehir Bilgileri” vb hizmetler sunulabilir.
 • Resepsiyondan odaya veya gruba özel mesaj gönderilebilir.
 • Müşteri otelde kaldığı sürece TV üzerinden faturasını görüntüleyebilir.
 • Müşteri, lobide bekleme yapmadan TV üzerinden Check-Out yapabilir.
 • Otel hizmetleri tanıtılabilir. (Restaurant, Spa, Fitness vb.)
 • Oda bakım ekibi TV üzerinden resepsiyon veya oda servisine odada bulunan kayıp ve bozuk eşyaları bildirebilir.
 • Oda numarası tuşlayarak içerik satın alma yerine özel şifre ile birlikte aileler çocukların istem dışı satın almalarını engelleyebilir.
 • Konuklar için önceden tanımlanmış internet servisleri vardır; Haberler, Hava Durumu, Döviz Alış Satış vb. bilgilere ulaşılabilir.

IPTV Sistemin yapılandırılması ve işletmesi kolaydır. Otel yerel ağında bulunan herhangi bir bilgisayardan erişilebilen yönetim paneli sayesinde, çalışanlar kolayca istenilen verileri girebilir ve sistemi yönetebilir. Kullanıcılara yetki sınırlaması yaparak, herkesin her veriye ulaşması kısıtlanabilmektedir.

SMATV (Headend) Sistemler

SMATV (Headend) sistemler, hemen her otelde kullanılan ve yatırım maliyeti IPTV sistemine göre daha düşük ve koaksiyel altyapı üzerine kurulan klasik TV sistemlerdir.

Son beş yıl öncesi döneme kadar yapılan headend sistemleri analog (PAL/BG) olarak kurulmaktaydı fakat TV yayın teknolojisindeki gelişmeler, Dijital Platformların ve uydu TV kanallarının artışı, HD TV yayınlarının ortaya çıkışı, televizyon cihazlarının büyük, geniş ekranlı üretilmesi; artık mevcut durumdaki bu analog headend sistemini gelişen ihtiyaçlara göre yetersiz kılmıştır.

Bu yüzden, artık QAM modülasyon tekniği ile yapılan ve dijital yayın teknolojisini kullanarak DVB-C (Digital Video Broadcasting Cable) diye bilinen headend sistemler tercih edilmektedir.

Bu sistem ile;

 • Analog Headend sistemi yayın dağıtımda RF band kapasitesinde sağlıklı olarak maksimum 80 TV kanalı tesisata dağıtılırken, bu sayı dijital merkezi uydu sistemleri (QAM) ile seçilen uydu paketlerine (transponder) bağlı olarak yaklaşık 300-400 TV kanalı civarına çıkabilmektedir.
 • QAM sistemlerde yayınlar dijital formatta olduğu için, görüntülerde dağılma ve bolzulma söz konusu olmayıp, ayrıca QAM sistemler ile HD (yüksek çözünürlüklü) yayınlarıda izlemek mümkün hale gelmiştir.
 • Yer gereksinimi bakımından da; eski tip analog (modülatör+receiver) sistemlerine göre yer (hacim) tasarrufu imkanı da vermektedir.
 • Gelişen teknoloji ile artık Headend yayınları fiber optik omurga üzerinden de uzun mesafelerde dağıtımı çok kolay hale gelmiştir.
 • Digitürk, D Smart, Tivibu gibi şifreli platform yayınları da, ilgili platformdan temin edilen kart modülü ile QAM transmodülatörler üzerinden kolaylıkla çözülüp dağıtılabilmektedir.

Diğer hizmetlerimizi görün

Diğer Hizmetler

İP Tabanlı Kamera Sistemleri

Hizmetlerimiz

İP Santral-Santral Telefon Sistemleri

Hizmetlerimiz

Otel Otomasyon Sistemleri

Hizmetlerimiz

Akıllı Bina ve Otomasyon Sistemleri

Hizmetlerimiz